جایی برای رسیدن...
دلنوشته های من و خواهرم...
نويسندگان

زندگی در هر روزگاری برای هر کسی متفاوت می نماید. یکی  از جنبه های مهم در زندگی مشترک میان خانواده صبر و استقامت بر تمامی مسائل خانواده است. چگونه می توان صبر و استقامت را در درون خانواده و پس از آن جامعه مد نظر قرار داد؟

خداوند در سوره مبارکه انفال آیه 75 می فرماید:

آنها کسانی هستند که درجات عالی بهشت در برابر شکیبایی و صبر آنها به آنان ارزانی و پاداش داده می شود و در آنجا با درود و سلام با آنها برخورد می کنند.

صبر جایگاه و مرتبه ای متعالی دارد که هر کس به آن مقام رسد پیمودن راه کمال برای آن آسان خواهد نمود. در زندگی پر از تکنولوژی امروز، با انجام سریع بسیاری از امور گویی باید تمام آنچه بر انسان اتفاق می افتد باید به سرعت انجام شود و لحظه ای تداخل و قطع آن ما را از مسیر صبر و تحمل بیرون برده و عصبانیت و خشم بر ما مستولی می شود. می خواهیم تمام کارها مانند برقراری سریع تماس تلفنی، سرعت بالای اینترنت، پرداخت سریع قبوض، گرفتن سریع پول از عابر بانک، طی کردن مسافت های چند کیلومتری در عرض چند دقیقه  باز کردن در وو روشن کردن وسایل برقی از راه دور (کنترل) و بسیاری دیگر از این قسم، با همین سرعت بالا انجام شود.  برای همین صبر و تحمل در چنین روزگاری بسیار سخت و دشوار است. سعی در توجیه کم تحملی زنان و مردان این دوران نیست بلکه بنا بر آن است تا با بیان دلایل راه حلی یافت.

رابطه‌ی صبر و تحمل با زمان بسیار نزدیک است بدین معنا که در بدست آوردن اخلاق صبر و تحمل باید یاد گرفت که زمان خواهد گذشت نه بیهوده بلکه برای رسیدن به یک مقام متعالی در اخلاق. به نظر نویسنده در اقشار تحصیل کرده جامعه این معضل کم صبری بسیار نمود دارد چرا که در دوران تحصیل همه چیز آماده و سر وقت حاضر بوده از زمان دقیق کلاس گرفته تا زمان دقیق سرو ناهار و شام همه روی برنامه بوده و اختلالات جزئی در آن باز هم از عادت به کارهای دقیق و سر وقت کم نکرده است. در اینجا قصد بر این نیست تا برنامه ریزی برای امور را زیر سوال برده و جایگاه نظم را با بی نظمی عوض کنیم. اما باید به این مورد توجه کرد که که نظم این نیست که برنامه ای دقیق و زمان بندی شده را ارائه کرد و سعی بر اجرای آن داشت بلکه نظم یعنی انجام مرتب و صحیح کار اگرچه در زمان تعیین شده نباشد بلکه برنامه باید انعطاف پذیر باشد. به هر حال در زندگی امروز تمرین صبر و بردباردی و استقامت تنها از طریق ایمان و تقوا صورت خواهد گرفت. در گذشته به دلیل ذات تمامی کارها که با گذر زمان طولانی امکان پذیر بوده، صبر و تحمل هم جزئی از زندگی محسوب می شده و به عنوان یک روند عادی مدنظر بوده است.

یکی از راههایی که برای بالابردن صبر عنوان می‌شود امید به خدا و امید به نصرت او است. اگر آدمی در زندگی اش تمام فکر و ذکرش خدا باشد و چنان امیدی به او داشته باشد دیگر هیچ امری را عجولانه و از روی خشم انجام نخواهد داد و این ثمره ی ایما و تقوا است که باید بدان مقام رسید. انشاء الله

---------------------------------------------------------------------------------

پ.ن.1.  امروز برای خودم برنامه ریخته بودم که ساعت 12 کاشمر باشم اما صبح که ساعت 6:30 ترمینال بودم سه تا سرویس صبح مشهد راه نمیوفتاد به خاطر اینکه راننده ها رفته بودن برات!!! منم کلی اعصابم به هم ریخت چون برنامه ام به هم ریخت!

پ.ن.2. آخه کی قبل سفر تن ماهی خورده و بعدش مسموم شده؟!! مگه کنسروها مخصوص مسافرت نیستن، ظهر امروز که دست از پا دراز تر برگشتم خونه می خواستم تن ماهی بخوریم که مادر شوهر نذاشت. منم چون یه برنامه دیگه ام بهم ریخت اعصابم هم بهم ریخت!

[ یکشنبه ٢ تیر ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ ] [ ترنج ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

امام زین العابدین(ع): الهی! از دشمنی که مرا گمراه می کند و از شیطان که مرا به انحراف می کشاند، به تو شکایت می کنم، او سینه مرا از وسوسه آکنده... در پیروی از خواهش های نفس مرا یاری می رساند و دنیا دوستی را در نظرم می آراید و میان من و طاعت و تقرب به تو مانع می شود.
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب