جایی برای رسیدن...
دلنوشته های من و خواهرم...
نويسندگان

از پیامبر(ص) نقل شده که فرمود: «به این دلیل آن دوران خاص، دوران جاهلیّت نامیده شده است که اهل آن نادان بودند و اعمال نادرست انجام می‌دادند.»(تاریخ المعرفه) همچنین پیامبر(ص) فرموده است: «من میان دو جاهلیّت برانگیخته و مبعوث شده‌ام و جاهلیّت دوم، بسیار سخت‌تر و مصیبت‌بارتر از جاهلیّت اوّل است.»(الامالی، ج 2، ص 277.)

این سخن پیامبر(ص) بیانگر وجود جاهلیّتی دیگر در آخرالزّمان است و از آنجا که دعوت امام مهدی(ع) شبیه به دعوت جدّش، پیامبر(ص) است، به همین دلیل، ناگزیر پیش از ظهور ایشان یک دوران جاهلیّت دیگر وجود خواهد داشت و در طیّ آن، مردم از اصول دین اسلام واقعی، منحرف می‌شوند و آتش تعصّبات قبیلگی شعله‌ور می‌شود. در قرآن آمده است: «وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولَى؛3 و مانند روزگار جاهلیّت قدیم زینت‌هاى خود را آشکار مکنید.» از این آیه درمی‌یابیم که قبلاً یک جاهلیّتی وجود داشته است و ما می‌دانیم که جاهلیّت نخست، پیش از ظهور اسلام بوده که اسلام آن را از میان برد. از جمله دلایل دیگر که وجود جاهلیّت دیگری را اثبات می‌کند، مطالبی است که از معصومان(ع) نقل شده و فرموده‌اند: «مهدی دعوت به اسلامی جدید و کتابی جدید می‌کند» و این خود نشان می‌دهد که پیش از ظهور ایشان، جاهلیّتی وجود خواهد داشت و اگر چنین نبود و اسلام واقعی حاکم بود، چه نیازی به دعوت برای اسلام جدید یا کتاب جدیدی بود.

[ جمعه ٢۱ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ ] [ لوتوس ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

امام زین العابدین(ع): الهی! از دشمنی که مرا گمراه می کند و از شیطان که مرا به انحراف می کشاند، به تو شکایت می کنم، او سینه مرا از وسوسه آکنده... در پیروی از خواهش های نفس مرا یاری می رساند و دنیا دوستی را در نظرم می آراید و میان من و طاعت و تقرب به تو مانع می شود.
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب