انسان برای چه آفریده شده است؟!

خدا انسان را آفرید که ...

بنده ای داشته باشد تا او را عبادت کند ؟ "وَ مَا خَلَقْت‌ُ الْجِن‌َّ وَ الاْنس‌َ إِلآ لِیَعْبُدُون‌ِ".(ذاریات‌،56)

مخلوقی داشته باشد تا به او رحمتش را نثار کند ؟"وَ لاَ یَزَالُون‌َ مُخْتَلِفِین‌َ # إِلآ مَن رَّحِم‌َ رَبُّکَ وَ لِذَ َلِکَ خَلَقَهُم‌ْ; (هود، 118 و 119)

بنده ای داشته باشد تا بتواند به تکامل نهایی که از آن خداست برسد؟"وَ أَن‌َّ إِلَی‌َ رَبِّکَ الْمُنتَهَی‌َ".(نجم‌،42)

خدا بنده را در زمین قرار داده است تا با شرایط سخت و دشواری که در پیش رو دارد ، دست و پنجه نرم کند و بتواند در مقابل به خصلت های بزرگ الهی برسد و بتواند در درونش به ظرفیتی دست یابد تا دیگر این جسم مادی و زندگی دنیایی توان تحمل او را نداشته باشد ، یا به عبارتی دیگر دنیا برای او تنگ باشد و سرانجام انسان به سوی پروردگارش می رود . "إِنَّا لِلَّه‌ِ وَ إِنَّـآ إِلَیْه‌ِ رَ َجِعُون‌".(بقره‌،156)

چنان‌که مولای متقیان می‌فرماید: "بی‌گمان‌، خدای سبحان دنیا را مقدمه‌ای برای زندگی پس از آن قرار داده است و آن را برای مردم‌، بوتة آزمونی شمرده است تا هر آن‌که را نیکوکارتر است‌، باز شناسد. این است که ما برای دنیا آفریده نشده‌ایم و مأموریت‌مان تلاش در جهت آن نیست‌; بلکه برای آزمایش در دنیا نهاده شده‌ایم‌"

باید دوید و خود را شناخت ! خودشناسی باعث می شود که بدانی چه روح بزرگی داری و چه ظرفیت بزرگی ؟ بدانی که خدا از دم خودش بر انسان دمیده است " نفخت من روحی "

یعنی می توانی برسی به جایی که صفات الهی و مطلوب را به حد کمال در خود پرورش دهی ؟ یعنی ما اینقدر توانایی داریم ؟!

/ 2 نظر / 21 بازدید
حمید رضا ثابتی

سلام. برای تغییر قالب وبلاگم به کمک نیاز دارم. میتونید کمک کنید: hrsn71@yahoo.com